Kafelerde Sigara Yasağı Genişliyor

Uncategorized

Sigara Yasağı Genişliyor

Kafe ve benzeri işletmeler daha önceki yasaya göre açık alanlarını pergola , tente yada motorlu pergola ile kapatıp sigara yasağını bertaraf edebiliyorlar ve sigara içen müşterilerini kaybetmememiş oluyorlardı.Sigara kafelerin kapı önünde de yasak olacak açıklaması ile atılacak adımlar merak ile beklenmekte.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Restoranların, kafelerin en güzel yerleri sigara içen kişilere ayrılıyor. Sigara içmeyen yüzde 70’i arkaya küçük bir yere, sigara içen yüzde 30’u kafenin ya da restorantın en güzel yerine alıyorsunuz. Bundan sonra buralarda da kapalı bölümler oluşturulmasına karar verdik” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sigara yasağıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni Önlemler Yolda

“Denetimler biraz aksadığında oranlar çok hızlı bir şekilde yükseliyor” diyen Koca, “Cezbedici olmasını istemiyoruz. bu nedenle de şu anda devam eden uygulamalarda değişikliklere gitmeye karar verdik. Bu değişiklikle restoranların, kafelerin en güzel yerleri sigara içenlere artık ayrılmayacak. Televizyonlarda  sigara içen kişileri buzlayarak yayınlıyor ve sigara içilen görüntüleri çocuklara göstermeyelim diyoruz fakat bir taraftan restoranda, sokakta çocuklar sigara içenleri birebir sigara içerken görüyorlar. Yurtdışın da açık alanda içilmesi birçok uygulama ile sınırlandırılmış durumda.

Bakanın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Türkiye’de tütünle mücadele sürecinde denetimler sıkı bir şekilde düzenli  yapılırken kullanım oranda düşme eğilimi gözlendi.Fakat denetimler biraz gevşek seyrettiğinde ise oran yine yüzde 32 ye çıktı”  “Erkeklerde % 41’den 44’e, kadınlarda % 13’ten 19’a yükseldi.  Sigara ve tütün endüstrisi bu tüketimi nasıl arttıracağını düşünüyor. Sigara denetimleri artınca, nargileye eğilim artmaya başladı. Elektronik sigara zararsızdır adı altında söylentiler dolaşır oldu. Fakat aslında durum tam tersi.  ‘Kadınlara özel diye pazarladıkları  sigaralar var.

E-Sigara Yalanı

Bu endüstri için gençler uzun süreli müşteri olma potansiyeli taşıyor. Kadınlar ise anne olarak çocukları tarafından rol model olacağı düşüncesi ile tütün endüstrisinin hedef kitlesi haline geldiler. Endüstri ile mücadele etmezsek bu konuda  sonuç almamız mümkün olmaz. Bugüne dek çoğunlukla sigaranın zararlarından oldukça fazla konuştuk. Bu önemli ama sigaradan tiksindirmek için  algı oluşturmamız mutlaka gerekiyor”

YURTDIŞINDA BU KADAR AÇIK ALANDA İÇİLMİYOR

“Biz uygulamada açık-kapalı alan tarifleri sayesinde oldukça fazla yol aldık. Cezbedici olmasın istiyoruz ama restoranların, kafelerin en güzel bölümleri sigara içen kişilere ayrılıyor. Televizyonlardaki buzlu görüntüler yeterli değil. Çünkü buzlu görüntüler sayesinde sigara içenleri görmeyen çocuklar dışarıda cafede yolda restorantta sigara içen birçok kişi görebiliyorlar. Yurtdışında açık alanda sigara içilmesi bu kadar yaygın değil. Biz  artık sigaranın açık alanlarda değil görünmeyen, izin verdiğimiz kapalı bölümlerde içilmesini uygun buluyoruz.

NARGİLEYE EĞİLİM ARTTI

Restoranlarda, kafelerde sigara içmeyen yüzde 70’i arka tarafta küçük bir yere alıyorsunuz, sigara içen yüzde 30’luk kesime en güzel bölümü  ayırıyorsunuz.

  • Bundan sonra buralarda kapalı bölümler olacak.
  • Bu  bölmeler mekânın yüzde 30’unu geçmeyecek.
  • Dumanı bölümden dışarı sızmayacak, ruhsatlandırması da özel olacak.
  • Bir kapıdan direkt girilemeyecek, bir geçiş bölgesi olacak.
  • Nargile için de durum aynı
  • Açık alanda asla içilmesi söz konusu değil
  • Havalandırma sistemi çok güçlü olacak.

Son açıklamalardan anlaşıldığı kadarı ile hükümetin sigara ile mücadelesi hız keseceğe benzemiyor. Artık pergola yada şeffaf branda ile kapatılan alanlarda sigara içilmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor, bu durumda işletme sahipleri içerde yada dışarıda sigara içenler için küçük bir kapalı alan oluşturacaklar.

Kış Bahçesi Çözüm Olabilir mi?

Bu tip kanuni yükümlülükler zaten zorda olan esnaf için ek maliyetler çıkartsa da toplum sağlığı bakımdan önemli adımlar olduğun uzun vadede  ülkemizin çıkarına olduğu için bizce de önemlidir. Şeffaf branda uygulamaları yada İzmir kış bahçesi uygulamaları ile bu yasağa uyma konusunda yükümlülüklerini yerine getirecek esnafımıza ve işlet sahiplerine İzmir pergola olarak bizde her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Kış bahçesi ve şeffaf branda uygulamaları bu kanunlar netleşince esnafımızın ve işletme sahipleri için kolay ve ekonomik bir seçim olacaktır. Sadece belirlenen bir alana yük dayanımlı ve dekoratif kış bahçesi yada şeffaf branda uygulaması ile mekan içinde küçük bir kapalı alan oluşturmak yada alanları birbirinden ayırmak mümkündür. Bilgi ve ücretsiz ekspertiz için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.